Kolej na następną część blokowego posta...
Otóż blok należy trenować z obroną i zacząć jego nauczanie od gry jeden na jeden. Przy szkoleniu tego elementu należy zwrócić uwagę na miejsce ustawienia bloku, moment wyskoku, ułożenie rąk, sposób przemieszczania się (blok cz.1) oraz pozycję zawodnika przed wyskokiem. Jeśli mamy wszystko opanowane i wyćwiczone to czas na grę.
W trakcie meczu blokujący powinien zorientować się: Otóż blok należy trenować z obroną i zacząć jego nauczanie od gry jeden na jeden. Przy szkoleniu tego elementu należy zwrócić uwagę na miejsce ustawienia bloku, moment wyskoku, ułożenie rąk, sposób przemieszczania się (blok cz.1) oraz pozycję zawodnika przed wyskokiem. Jeśli mamy wszystko opanowane i wyćwiczone to czas na grę.
- kto stoi w pierwszej linii
- w której strefie znajduje się atakujący
- kto atakuje najczęściej
- jakie rodzaje kombinacji są rozgrywane i z jaką systematycznością
- do
kogo jest rozgrywana piłka przy słabym przyjęciu
Osoba skacząca do bloku powinna wykazywać się intuicją siatkarską i umiejętnie czytać grę. Oto kilka wskazówek, które pomogą w przewidywaniu rozegrania:
- Jeśli piłka jest wystawiana z głębi pola z pewnością pójdzie na skrzydło.
- Jeśli rozgrywający ustawi się taki, aby mieć piłkę z przodu swojego ciała, wystawa pójdzie w przód.
- Jeśli piłka jest ponad górną krawędzią taśmy rozgrywający będzie kiwał lub wystawiał jedną ręką w pierwsze tempo.
- Jeśli piłka znajdzie się za głową rozgrywającego to wystawa pójdzie do tyłu.
- ustawienie atakującego w stosunku do wystawionej piłki. Jeśli jest ustawiony niewłaściwie to umożliwia mu atak tylko w jednym kierunku. Przykładowo: jeśli piłka jest blisko siatki i przy tym na zewnątrz barku atakującego to zostanie ona uderzona po przekątnej.
- niskie, szybkie wystawy. Z takich piłek po prostej atakują gracze doświadczeni, zaś niedoświadczeni posyłają piłki po przekątnej.
- spojrzenie atakującego. Przed wykonaniem ataku niektórym zawodnikom zdarza się spoglądać w miejsce, w które chce posłać piłkę.
- umiejscowienie atakującego względem piłki. Jeśli atakujący jest pod nią to nie trzeba skakać do bloku, ponieważ atak nie zostanie wyprowadzony.
- sposób wykonania zamachu. Kierunek w którym poleci piłka jest przeważnie nadawany przez całą rękę. Nieliczni zawodnicy potrafią kręcić tak nadgarstkiem, aby zmieniać kierunek ataku.
Post powstał w oparciu o artykuły:
O czym chcielibyście poczytać w następnej części "Notatnika Siatkarza"? Wszelkie pomysły mile widziane w komentarzach :)
Blok jest z pewnością tym elementem, który odgrywa największe znaczenie w psychice, bowiem skuteczny blok deprymuje zablokowanego i dodaje odwagi blokującemu. Jest to też chyba element najtrudniejszy i najmniej przewidywalny.
OdpowiedzUsuńO czym chcę poczytać w następnej części? Może o obronie? To element podobny do bloku, jeśli chodzi o wpływanie na psychikę ekip. Pozdrawiam :)