piątek, 26 lipca 2013

Notatnik Siatkarza- "Mecze wygrywa się blokiem" cz.1

Jak wszyscy wiemy siatkówka składa się między innymi z ataku, zagrywki, obrony czy bloku. Zwycięstwo w meczu zależy od wszystkich elementów gry, a przede wszystkim od ich wykonania. Dzisiaj zajmę się blokiem, ponieważ jak powiedział kiedyś Hubert Wagner:
"Mecze wygrywa się blokiem." 
Dlaczego, więc ten blok jest aż tak ważny? Dzięki niemu jesteśmy w stanie zatrzymać przeciwnika, udaremnić mu próbę zdobycia punktu, wyprowadzić kontrę i przy wielokrotnym zablokowaniu zmniejszyć jego pewność siebie w takim elemencie jak atak. Zacznę jednak od tego czym jest sam blok:

Blok jest akcja zawodników znajdujących się w pobliżu siatki, którzy wyskakując przekładają nad nią swoje ręce, w celu udaremnienia przejścia piłki z pola przeciwnika. Jest to jedna z form obrony w piłce siatkowej. 
Cele bloku są następujące:

  • otrzymanie piłki do rozegrania
  • zdobycie punktu
  • zatrzymania drużyny przeciwnej- zmuszenie do zmiany kierunku ataku
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że blok jest łatwy do wykonania. Nic bardziej mylnego. Dużo uwagi poświęca się na szkolenie zawodników w tym elemencie gry. Dobrzy środkowi, którzy umiejętnie czytają grę i reagują w sposób prawidłowy blokiem są na wagę złota, nie raz potrafili odwrócić losy meczu. Dlatego też często robi się zmiany pod siatką w końcówkach meczu. Dobry, efektywny blok jest powodem sukcesów wielu drużyn. Jednak, aby go wykonać w prawidłowy sposób należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: 
  1. Ułożenie rąk

    Ramiona powinny być jak najbliżej siatki nie dotykając jej. Przedramiona i dłonie dobrze by było żeby znalazły się po stronie. Cały blok należy skierować w kierunku środka pola drużyny przeciwnej.
    Aby blok zadziałał ręce powinny być sztywne i wyprostowane w stawach. Takie ułożenie obserwujemy w bloku aktywnym. Inaczej jest w bloku pasywnym. Nie jesteśmy w stanie odpowiednio ułożyć rąk, ponieważ zbyt późno zareagowaliśmy na rozprowadzenie ataku przez rozgrywającego z przeciwnej drużyny. Wtedy jednak możemy atak zamortyzować. Wystarczy, że przedramiona i dłonie będą odchylone lekko do tyłu nad siatką. Taką piłkę łatwo wybronić i wyprowadzić atak.
  2. Przemieszczanie się

    Do bloku należy przemieszczać się krokiem skrzyżnym lub dostawnym w zależności od odległości, którą musimy pokonać. Krok dostawny przeznaczony jest dla małych odległości, na przykład ze środka na skrzydło. Krok skrzyżny stosowany jest do przejścia do dwu bloku na skrzydło. Pierwszy sposób jest efektywniejszy, ponieważ nie opuszczamy przy nim rąk przez co zyskujemy na czasie. 
To jest tylko część podstawowych informacji o tak ważnym elemencie jakim jest blok. Dalszą część będziecie mogli przeczytać już jutro w następnej części "Notatnika Siatkarza".

A jaki element gry Wy uważacie za najważniejszy? 

6 komentarzy:

  1. "A jaki element gry Wy uważacie za najważniejszy? "

    Zagrywka. Od niej zaczyna się akcja (albo nie zaczyna...), już nie musi być asowa, ale często potrafi utrudniać przeciwnikom życie. Przemyślana i dobrze pocelowana może podkopać pewność siebie zawodnika, jeśli któryś z kolei serwis przyjmie "w buraki". Bez bloku można wygrywać mecze, bez zagrywki... pewnie troszkę trudniej. Nie umniejszam wartości dobrego bloku, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że nie zawsze każdego da się zablokować - na przykład mając niewysokich zawodników, a po przeciwnej stronie siatki Muserskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zagrywka, owszem jest ważnym elementem, bo to od niej rozpoczyna się akcja. Jednak zagrywać może każdy, a skuteczny blok mogą postawić tylko nieliczni. W drugie części "NS" napisałam o tym troszkę ;). Jeśli chodzi o Muserskiego to dobry środkowy umiejętnie czytający grę i o dobrej motoryce zdołałby zablokować tego giganta. Kanadyjczycy próbowali , Brazylijczykom wychodziło w poprzednich meczach, chociażby w finale IO 2012. Wszystkich da się zatrzymać blokiem, wystarczy mieć tylko dobrych blokujących. Co do zagrywki, jeśli jeden zawodnik nie przyjmie, to drugi za niego weźmie piłkę. Serwów w meczu jest dużo i mało który zawodnik pamięta wszystkie z nich. Natomiast bloki w jednym secie można zliczyć na palcach jednej ręki, dlatego też zostają w głowach zawodników na dłużej. Jeśli jeden atakujący nie przejdzie, to trzeba kombinować, inaczej ustawiać grę, a to przeważnie nie kończy się za dobrze. O serwach napiszę jeszcze więcej w kolejnych częściach NS.

      Usuń
    2. Jest sporo racji w tym, co piszesz, wszystko zależy od punktu widzenia ;)
      Jeśli jednak zagrywka zwyczajnie "nie siedzi", bo jest gorsza dyspozycja dnia, albo część zawodników po prostu jest nieregularnych w tym elemencie, to nawet najlepsze bloki nie pomogą. Co innego, kiedy mówimy o drużynie, która wszystkie elementy wykonuje mniej więcej na równym, wysokim poziomie, to zmienia postać rzeczy.

      Usuń
    3. Na temat wyższości bloku nad serwem czy jakbyś wolała serwu nad blokiem można by pisać i pisać. Jak już wspomniałaś wszystko zależy od punktu widzenia. Dlatego też w "Notatniku Siatkarza" chcę poruszyć temat każdego z elementów, które składają się na grę w siatkówkę, w tym również i zagrywek ;)

      Usuń
  2. Zgadzam się z Catarinha, chyba to zagrywka jest najważniejsza. Bez niej meczu nie da się wygrać, co wielokrotnie zostało udowodnione, chociażby w ostatnim F6. Jednak blok, jak zresztą każdy inny element jest ważny. A gdy każdy element prawidłowo funkcjonuje, wtedy jest na co popatrzeć ^^ Nie ma to jak spektakularna 'czapa' ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bloków jest tak mało, ponieważ w ostatnich latach atakujący zwiększyli swój asortyment zagrań. Do tego przeciw blokującym stoi jeszcze rozgrywający, którego to zadaniem jest zmylić blok. Jeśli mamy zawodników umiejętnie czytających grę i o dobrych parametrach fizycznych jesteśmy w stanie zatrzymać atakującego, ponieważ w stresie taki zawodnik ma 2 kierunki po których atakuje i, w których czuje się pewnie. Jeśli go wielokrotnie zablokujemy to ten zawodnik nam odpada z gry, bo ile razy byś do niego nie posłała piłki on i tak będzie kiwał albo plasował. Czasem wystarczy tylko jeden blok, aby pozbawić drużynę przeciwną atakującego.

      Usuń